کارگاه آموزشی عمومی ویژه جشن همسفر کنگره 60
یکشنبه 29 دی 1398 ساعت 02:00 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر فاطمه | ( نظرات )

به نام قدرت مطلق الله

کارگاه آموزشی عمومی کنگره 60 نمایندگی شهرری روز شنبه بیست و هشتم دی‌ماه 1398 با استادی اسیستانت محترم خانم منصوره و نگهبانی کمک راهنما همسفر محبوبه و دبیری کمک راهنما همسفر زهره با دستور جلسه؛ جشن همسفر، ساعت 17 برگزار شد.

خلاصه سخنان استاد:

این روز قشنگ و هفته‌ی زیبا را در ابتدا به خانم آنی عزیز تبریک می‌گویم که اگر صبوری‌های ایشان و در ادامه خانواده محترمشان نبود قطعاً هیچ‌کدام از ما الآن اینجا حضور نداشتیم و شاید خیلی از مسافران ما که الآن به درمان رسیده‌اند و یا در حال درمان هستند الآن اینجا حضور نداشتند. خدا را شکر می‌کنم و از ایشان ممنون هستیم که در جایگاه خودشان محکم و استوار ماندند تا ما امروز شاهد این رهایی‌ها و پیوندهای دوباره در زندگی‌ها باشیم. خیلی تبریک می‌گویم به تک‌تک همسفرانی که اینجا حضور دارند و تبریک می‌گویم به مسافرانی که همسفران به این خوبی در اینجا دارند که در تمام دوران اعتیاد، در طول سفر و بعد از درمان و رهایی همراه آن‌ها بودند و در کنار آن‌ها در تمام لحظه‌ها حضور داشتند.

در تعریف همسفر در نوشتارهای کنگره می‌خوانیم که همسفر کسی است که سابقه مصرف مواد مخدر ندارد و برای تعالی اهداف کنگره 60 تلاش می‌کند. در وهله اول وقتی وارد کنگره می‌شویم اینجا مکانی برای درمان اعتیاد مصرف‌کننده‌ها هست، درمان اعتیادی که یک معضل بسیار بزرگ در زندگی تک‌تک ما خانواده‌ها بود. یک همسفری که با یک مصرف‌کننده زندگی می‌کند قطعاً از ترکش‌ها و تخریب‌های اعتیاد مسافر خود در امان نبوده است.

چند سال پیش آقای مهندس مثلثی را بیان کردند و فرمودند که اگر یک ضلع مثلث را مسافر در نظر بگیریم و ضلع بعدی را همسفر در نظر بگیریم قاعده این مثلث موضوع اعتیاد است. ولی دید و نگاه یک همسفر بادید و نگاه یک مصرف‌کننده نسبت به اعتیاد بسیار متفاوت هست؛ کسی که سالیان سال است که مصرف‌کننده بوده بارها و بارها خواسته داشته است که اعتیادش را کنار بگذارد ولی به شکست منتهی شده است. او اعتیاد را مانند یک غول بی شاخ و دم می‌داند که از هفت‌خوان رستم باید عبور کند تا خوب شود ولی فردی که در کنار یک مصرف‌کننده زندگی می‌کند با خودش این فکر را می‌کند که تا الآن شما مصرف می‌کردید و از این به بعد خیلی راحت می‌توانید آن را کنار بگذارید و خیلی راحت مصرف نکنید. او این نگاه را دارد و خیلی وقت‌ها خیلی از فاصله‌ها که بین خانواده‌های مصرف‌کننده به وجود می‌آید و در خود فرد مصرف‌کننده هم به وجود می‌آید دقیقاً همین هست زیرا خانواده می‌گویند که اگر من و بچه‌هایت را دوست داری تا الآن مصرف می‌کردید و از این به بعد می‌توانید مصرف نکنید و دقیقاً این مصرف نکردن، نقطه‌ضعف یک مصرف‌کننده هست.

مصرف‌کننده شاید از خانواده‌اش و یا شاید از عزیزترین فرد در خانواده خودش و حتی از بچه خود می‌گذرد؛ ولی هیچ‌وقت از مصرف مواد خود نمی‌گذرد و این را بارها و بارها همه ما تجربه کرده‌ایم. می‌گفتیم اگر من و بچه‌ها را دوست داری مصرف نکن اگر نشئه بود قربان صدقه خانواده‌اش می‌رفت ولی زمانی که یک مصرف‌کننده خمار می‌شود چشم دیدن بچه خودش را هم ندارد. حالا در کنگره برای یک همسفر چه‌کاری انجام می‌شود؟ وقتی همسفر وارد کنگره می‌شود مشاوره می‌شود و وارد لژیون می‌شود کم‌کم موضوع اعتیاد و تخریب‌هایش برای او مشخص می‌شود وقتی به‌مرورزمان آموزش‌ها را می‌گیرد متوجه می‌شود که اعتیاد یک نوع بیماری است که شاید نسبت به خیلی از بیماری‌های دیگر بدتر باشد. می‌فهمد برداشتی که تابه‌حال او در مورد اعتیاد داشته غلط بوده است. برداشتی که او در مورد عزیز دلش، مصرف‌کننده خودش در زندگی داشته است خیلی اشتباه بوده است و همین برداشت‌های اشتباه باعث به وجود آمدن فاصله در زندگی و خانواده شده است.

این همسفری که وارد کنگره شده است باید بپذیرد و قبول کند که این کسی که در کنار من زندگی می‌کند و اعتیاد دارد یک بیمار است و هر نوع بیماری یک طول درمان دارد. یک سرماخوردگی ساده که شاید به چشم نیاید طول درمان بین یک هفته تا ده روز دارد، پس بیماری اعتیاد که چندوجهی است و تمام سلول‌های جسم یک مصرف‌کننده را در برگرفته است و ازنظر روان و جهان‌بینی هم از تعادل خارج‌شده است، ما چطور توقع داریم که یک هفته یا دوماهه خوب شود؟ همه‌ی این آموزش‌ها باعث می‌شود که همسفر وقتی وارد کنگره می‌شود و مرتب و منظم پیگیر آموزش‌ها می‌شود خیلی از گزینه‌های مجهول در مورد اعتیاد برای او باز می‌شود و وقتی باز می‌شود آن موقع تازه می‌تواند متوجه شود و مصرف‌کننده خود را در زندگی تا حدودی درک کند.

او درک می‌کند که وقتی مصرف‌کننده او خمار است یعنی نیاز به مصرف دارد و باید مصرف خود را انجام دهد و آن موقع دیگر پای یک جو غیرت و یک‌ذره اراده وسط نیست و شاید آن لحظه دلش برای او می‌سوزد و دوست دارد کاری کند که درد و رنج عزیزش کمتر شود. ما خیلی از همسفرها را در کنگره‌داریم که خودشان به کنگره می‌آیند و متأسفانه گاهی اوقات مسافر در سفر اذیت می‌کند ولی دید همسفر آن‌قدر با آموزش‌ها بازشده که وقتی می‌بیند که مصرف‌کننده او خمار هست حاضر می‌شود که پول مواد او را بدهد تا مواد خودش را مصرف کند. واقعاً جای شکر دارد که این‌قدر در کنگره موضوع اعتیاد راحت و قابل‌فهم توسط آقای مهندس شکافته شده است.

الآن همه‌ی ما می‌دانیم که درمان اعتیاد سخت نیست به‌شرط اینکه یک مسافر واقعاً خودش بخواهد و قدم بردارد و یک همسفر آموزش‌دیده می‌تواند به او کمک کند، می‌تواند در کنار او باشد، می‌تواند مرهم دردهای او باشد. وقتی همسفر چنین چیزهایی را متوجه می‌شود زندگی کردن در کنار یک مصرف‌کننده قدری راحت‌تر می‌شود. مصرف‌کننده در تمام سال‌هایی که مصرف‌کننده بوده زندگی او در چرخه‌ی خماری و نشئگی بوده است، تمام زندگی او تحت‌الشعاع این موضوع بوده است، ولی این فرد یک خانواده داشته که در کنار او حضور دارند و تمام تخریب‌ها را می‌بیند. آن گوهر جوانی که از فرد گرفته می‌شود و قامتی که فرتوت می‌شود، ظاهر و قیافه‌ای که به‌هم‌ریخته می‌شود و ... تمام این‌ها را می‌بیند و مجبور هستند که آن‌ها را تحمل کنند.

البته قبل از کنگره فکر می‌کردیم که صبر می‌کنیم ما صبر نمی‌کردیم داشتیم تحمل می‌کردیم یک مدت که می‌گذشت و سخنی بیان نمی‌کردیم ولی یک‌زمانی به حالت انفجار درمی‌آمدیم و به یک دعوای بسیار سختی هم منجر می‌شد. کسانی هم که آسیب می‌دیدند مطمئناً بچه‌هایی بودند که در این جمع حضور داشتند. سفر برای یک همسفر در کنگره 60 هم سهل است و هم سخت، سخت ازآن‌جهت که اگر من همسفر نپذیرم که مصرف‌کننده‌ی خود را همین کسی که هست با بیماری اعتیاد بپذیرم مجبورم بجنگم. من باید بدانم اگر خودش بخواهد می‌توانم به او کمک کنم تا از تاریکی اعتیاد نجات پیدا کند با امکاناتی که در کنگره هست درمان شود. من همسفر می‌توانم همراه مسافرم باشم ولی یک همسفر نمی‌تواند بار سفر مسافر خود را به دوش بکشد، مسافر باید خودش شربت را بخورد، مسافر باید بداند که سر ساعت و به مقدار مشخص باید شربت بخورد، مسافر باید بداند که خودش باید سی دی گوش کند و در جلسات حضور پیدا کند. این کارها را همسفر برای مسافر نمی‌تواند انجام دهد، ولی می‌تواند با دانایی و آگاهی که کسب می‌کند راه را برای او هموار کند و اگر موانعی بر سر راه مسافر هست آن‌ها را برای او مرتفع کند.

چون همسفر یاد می‌گیرد و آموزش می‌گیرد که در سفر اول از خیلی از خواسته‌های خود بگذرد به خاطر این‌که مسافر او درمان شود، قناعت کند و از خیلی از مهمانی‌هایی که تاکنون می‌رفته است صرف‌نظر کند و از خیلی کارهایی که تاکنون انجام می‌داده صرف‌نظر کند که بتواند به مسافر خودش کمک کند چون مسافر او شاید باید از ساعت کاری خود در طول سفر کم کند و قطعاً درآمد او کمتر می‌شود و با او همراه باشد و با او ناسازگار نباشد وقتی‌که می‌گوییم که مسافر در سفر اول اجازه ندارد که به سفر برود او هم مسافر را همراهی کند و سر ناسازگاری با او را نگذارد که من در این مدت در خانه بوده‌ام و حوصله من سر رفته است و باید حتماً به مسافرت برویم. همه این‌ها هموار کردن راه برای مسافر هست که مسافر در کنگره بتواند سفر خودش را به اتمام برساند و به رهایی برسد.

مسافرانی که در اینجا حضور دارند نسبت به همسفرهایی که اینجا هستند خیلی بیشتر هستند شعبه ما آقایان درآوردن خانم‌ها به کنگره و شرکت در جلسات یک مقداری سستی می‌کنند و من نمی‌خواهم اجبار کنم که حتماً حضورداشته باشند ولی آقای امین دریکی از سی‌دی‌های خود می‌گفتند که شعبه‌ای که همسفر ندارد مثل باغی است که درخت ندارد و برای ما قابل‌تصور نیست که مگر می‌شود باغی وجود داشته باشد که درخت در آن باغ نباشد؟ یعنی وجود همسفرها در کنگره این‌قدر مهم هست. گاهی اوقات از زبان بعضی از مسافران می‌شنویم که اگر همسفران را به کنگره بیاوریم دست و پاگیر ما می‌شوند داشتم فکر می‌کردم ساختمان‌هایی را که بلند هستند و بخواهند کاری انجام بدهند به آن داربست بسته می‌شود و فردی هم که می‌خواهد کار کند و به او یک طناب ایمنی بسته می‌شود که اگر سقوط کرد با سر بر زمین نیفتد و باعث مرگ او نشود تا حدی آن طناب او را نجات می‌دهد. من فکر می‌کنم یک همسفر شاید در مواقعی به خاطر تخریب‌هایی که دارد مثل همان طناب که گفتم می‌بندند که سقوط نکند، دست‌وپا گیر مسافرها باشد ولی درنهایت در بسیاری از مواقع مسافر را از سقوط اصلی نجات می‌دهد.

درمان در کنگره 60 بسیار راحت است و کسی که خواسته داشته باشد و طبق اصول و قوانین عمل کند، داروی OT، راهنما، مکان آموزشی، منابع آموزشی و ... هست، قطعاً می‌تواند بهترین نتیجه را بگیرد؛ ولی گاهی اوقات ممکن است مسائل و مشکلاتی هم پیش بیاید که مطمئناً همسفری که به کنگره می‌آید قطعاً از سقوط مسافر جلوگیری می‌کند و این بسیار مهم است.

در آخر صحبت‌هایم می‌گویم که مسافران عزیز دقت داشته باشند که زندگی با یک مصرف‌کننده راحت نیست واقعاً سخت است و من فکر نمی‌کنم مسافری که الآن خودش مصرف‌کننده باشد یا در طول سفر هست توان زندگی کردن حتی یک ماه را با یک مصرف‌کننده داشته باشد. همسفرانی که هستند واقعاً صبر داشته‌اند و واقعاً همراه بوده‌اند که توانسته‌اند کنار یک مصرف‌کننده یک‌عمر را سپری کنند حالا یک مادر مصرف‌کننده یا یک همسر مصرف‌کننده و یا خواهر مصرف‌کننده فرقی نمی‌کند ما همه نسبت درجه‌یک همسفری را در کنگره‌داریم، ولی آسیبی که یک همسر و بچه‌ها در زندگی می‌بینند خیلی سخت است، چون حریم یک خانواده است. آن مادری که فرزندش مصرف‌کننده هست شاید بتواند آن چیزی که نیاز دارد از همسر و یا فرزندان دیگر خود دریافت کند، ولی یک همسر در حریم خانواده واقعاً هیچ‌کس را ندارد و مجبور هست که در خانه خودش را ببندد و هر چه درد دارد در درون‌دل خودش بریزد و این خیلی سخت است. چون دوست ندارد کسی وارد حریم زندگی‌اش شود تمام این بار و نیازهایش را در دل خود مدفون می‌کند.

از آقای مهندس سپاسگزارم که این جشن همسفر را گذاشتند که همسفر دیده شود، همسفری که در آن سال‌های تاریک اعتیاد کنار یک مصرف‌کننده زندگی کرده است و حالا به لطف خدا و وجود کنگره اینجاست فکر نمی‌کنم توقع زیادی داشته باشد. تمام خواسته‌ی یک همسفر این است که دیده شود. یک مسافری که سفر می‌کند و به درمان و رهایی می‌رسد فکر می‌کنم حالا نوبت مسافر هست که تسکین‌دهنده و مرهم زخم‌های همسفر باشد. مسافران در طول درمان از شربت OT استفاده می‌کنند و با آموزش‌ها کم کم به تعادل می‌رسند ولی یک همسفر تمام سختی‌ها و زخم‌هایی که در تمام این سال‌ها به او واردشده است باید با آموزش جهان‌بینی برطرف کند و مطمئناً سالیان سال طول می‌کشد. امیدوارم مسافران عزیز واقعاً مرهم زخم‌های همسفران خود باشند و آن‌ها را ببینند و به آن‌ها توجه کنند و مثل زمانی که مصرف‌کننده بودند و هیچ موقع همسفران خود را ندیدند نباشند. آقای مهندس تأکید کردند و گفتند که حتماً به همسفران خود کادو بدهید پاکت بدهید با مبالغ بالا و طلا هم اگر بدهید خیلی خوب است من هم اضافه می‌کنم که اگر سند خانه و ماشین هم باشد همسفران قبول می‌کنند. امیدوارم در ادامه جشن خوبی را در کنار هم برگزار کنیم.

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی خانمهای همسفر،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
دوشنبه 30 دی 1398 09:38 ب.ظ
تبریک وخداقوت به همه عزیزان جشن همسفر بر همه همسفران شعبه شهرری مبارک باد جای من حسابی خالی
همسفر لیلا لژیون سوم دوشنبه 30 دی 1398 02:59 ق.ظ
سلام و خسته نباشید خدمت تمامی کسانی که زحمت کشیدن تا این جشن با شکوه بر گزار شود،هفته همسفر به تمام همسفران مبارک
همسفرمریم لژیون چهارم یکشنبه 29 دی 1398 05:42 ب.ظ
خداقوت عرض میکنم خدمت تمامی عزیزان که برای برگزاری جشن زحمت کشیده بودندجشن بسیار باشکوهی بود.
از خداوند منان خواستارم که دل تمامی همسفرانی که دیروز درجشن شرکت کردند واز ته دل آرزو کردند مسافرشون به کنگره بیاد ورها بشه را شاد کنه وسال آینده در کنار مسافرشان درجشن همسفرشرکت کنند ودلشان شاد باشه.
م مسافرجمشید لژی ون ۱۷ یکشنبه 29 دی 1398 04:29 ب.ظ
باسلام ضمن عرض تبریک وتهنیت به تمامی همسفران شعبه شهرری وخداقوت وخسته نباشید به همگی کسانی که درجشن باشکوه شرکت کردند وآرزوی توفیق روزافزون برای تمامی مسافران وهمسفران شعبه شهرری رادارم مریدتشکر
حمیدرضا از لژیون هفتم یکشنبه 29 دی 1398 03:03 ب.ظ
کاش عمری باشه منم مثه شما عزیزان دل این همه ادم شادکنم.
عباس زمانی یکشنبه 29 دی 1398 02:56 ب.ظ
با تشکر از همه همسفران عزیز که نهایت ایثار و فداکاری را به واقع صرف کرده اند و جز خداوند کسی پاداشی در خور شان، برایشان ندارند و این تقدیرها قطره ای در مقابل دریای بیکران رحمت الهی به واسطه خلق این همسفران است و مسافران با وجود اینان نقش یافته اند.
تشکر از همه عوامل این جشن زیبا و لطیف
همسفر پروین یکشنبه 29 دی 1398 02:03 ب.ظ
خدمت همه دوستان و عزیزانی که زحمت کشیدن این جش هرچه با شکوه تر برگزار بشه خسته نباشید و خدا قوت میگم وبرای همه بهترینها رو آرزو میکنم
همسفر محبوبه یکشنبه 29 دی 1398 01:19 ب.ظ
خدا قوت به همه عزیزانی که برای برگزاری این جشن عالی و به یادماندنی زحمت کشیدن.هفته همسفر بر همه همسفران عزیز مبارک .
الهام لژیون پنجم یکشنبه 29 دی 1398 01:16 ب.ظ
عرض خدا قوت خدمت برگزار کنندگان این جشن با شکوه
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات